Technika správného sezení u počítače je nesmírně důležitá, protože se podle toho odvíjí náš zdravotní stav – když sedíme špatně nebo k tomu máme špatnou židli, pocítí to naše záda, se kterými budeme mít s velkou pravděpodobností problémy. Jakmile ale sedíme na židli správně, žádné zdravotní obtíže nehrozí.
Jak teď sedíte?
Při čtení těchto řádků sedíte u PC nebo notebooku? Sedíte vzpřímeně nebo shrbeně? Máte správně nastavenou židli? Rovná záda? Rovný nebo natažený krk? V jakém úhlu sedíte? Jak daleko je od Vás PC nebo monitor? To vše ovlivňuje naše zdraví a na toto všechno je potřeba dávat si pozor, pokud nechcete chodit na rehabilitace se zablokovanou páteří.
Židle
Pro správné sezení u PC nebo notebooku je důležitý správný výběr vhodné židle. Sedák židle by měl být v takové výši, aby bylo možné položit ruce na klávesnici nejen zápěstím, ale i celým předloktím (aby zápěstí s předloktím svíraly úhel 90°). Kolena u židle mají být taktéž v tom samém úhlu a ploskou nohy bychom se měli dotýkat podlahy. Opěrka židle by měla končit v úrovni lopatek. Pokud má židle hlavovou opěrku, měla by být nastavena tak, aby byl krk ve správné poloze (čili rovně bez předklánění). Předklánění nebo záklon zatěžuje náš krk a také i krční páteř.
Vzdálenost od monitoru
Správně nastavený monitor má být v takové vzdálenosti, že když natáhneme ruku k monitoru, je vzdálenost ruky od monitoru 50 – 70 cm. V případě, že sedíme blíž, ničíme si oči a zároveň to má i špatný vliv na krční páteř, protože hlavu natahujeme k monitoru a krční páteř předkláníme. Výška monitoru by měla být nastavena tak, aby se na něj dalo koukat přímo bez zaklánění nebo předklánění hlavy. V případě, že je to nutné, monitor jednoduše nastavíme tak, abychom naši krční páteř nemuseli zatěžovat (přeci jen se dnešní monitory prodávají v takovém provedení, že je možné nastavit podle individuálních potřeb.
Je pauza nutná u správného sezení před monitorem?
Tak jako u všeho ostatního, i u sezení před monitorem je nutné se jednou za nějaký ten čas protáhnout. Ideální pauza činí 5 – 10 minut, kdy vstaneme, projdeme se na WC nebo napít, případně se jen tak protáhneme. Právě touto pauzou si oči odpočinou tím způsobem, že zaostří dál, než je monitor počítače.
Když už je řeč o pauze a protahování, co pomáhá?
U protahování pomáhá pár cviků, které protáhnou unavené svaly, které u monitoru odpočívaly a nic nedělaly. Mohou to být tyto cviky:
- předpažení (předpažit ruce před sebe; svaly rukou a zad se protáhnou),
- předklon do úhlu 90° (chytnout zezadu židli za opěrku a postavit se na délku rukou, kdy dojde k tomu, že se tělo ohne směrem k opěrce tak, aby kyčle a boky dávaly dohromady úhel 90°; chodidla musí být stále na pevné zemi),
- protažení krku (pravou rukou se chytnout za levou část hlavy a tahem k rameni táhnu svaly krku na pravou stranu; totéž i na druhou stranu),
- předklon hlavy (srovnat ramena a hlavu tlačit dolů na hrudník; v této poloze vydržet 10 sekund),
- záklon hlavy (srovnat ramena a hlavu tlačit dozadu k zádům; v této poloze vydržet 10 sekund).
Tak a teď už víte, jak správně sedět a jak se i protáhnout v případě, že budete přesedělí a např. nebudete cítit některou část těla.