Jestliže jste svůj venkovní krb, udírnu, či kotlík „trápili“nějakých třicet let, není divu, že mají doslouženo, obzvláště pokud pamatují dobu, kdy se bohužel z nutnosti vyrábělo vše po domácku a mnohdy z nekvalitních materiálů.
Dnešní moderní doba se poměrně rychle loučí s těmito „prehistorickými“ ozdobami zahradních posezení, které nahrazuje široká nabídka ohnišť, udíren, zajímavých kotlíků a neposlední řadě, i stále více oblíbených grilů. Ty najdeme na trhu ve třech provedeních
· plynové (vhodné k venkovnímu použití)
· na tuhá paliva (vhodné k venkovnímu použití)
· elektrické (vhodné v případě nedostatku prostoru – balkóny, kuchyňské využití)
Na zahradě oceníte jistě gril plynový, který může být opatřen různými vychytávkami jako je například přídavný hořák , nebo zadní mřížka – oboje určené k přihřívání pokrmu, a nebo odkládací plocha. Ta je již u řady typů grilovacích zařízení běžnou součástí. Samozřejmostí jsou kolečka, která vám umožní snadnou manipulaci a s tím spojená výhoda využití různých míst zahrady.
Po skončení všeho kulinářského show, je třeba gril očistit a umístit na kryté místo.
A pokud budete svého nového miláčka chtít hýčkat ještě více, pořiďte mu ochranný obal, který ho spolehlivě ochrání před prachem a deštěm po dobu jeho nečinnosti.
Věnujte pozornost i výběru vhodných přípravků na čištění. I když některé díly grilu už můžete vložit do myčky, ty pevné musíte ošetřit ručně. Mnoho prodejců má dnes v nabídce kromě hlavního sortimentu i spoustu doplňků, jako jsou sprejové odmašťovače se snadnou aplikací. Dejme si tedy tu práci s údržbou, protože špatně ošetřený gril, ovlivní kvalitu i chuť připravovaného pokrmu a v neposlední řadě i vaše zdraví.
A to jistě stojí za zamyšlení, obzvláště pokud patříte k těm gurmánům, kteří až šest měsíců v roce připravujete jídlo grilováním.