Ano, nejlepším řešením by byl vynález, který při rozptýlení a prokrastinaci bude dávat elektrošoky, jakmile začneme prokrastinovat. Bohužel, takový přístroj nemáme, takže se stále budeme muset spolehnout na jiné, ale i tak spolehlivé metody.
Namotivujte se
Jen vy sami víte, proč danou školu a daný obor studujete. Přemýšlejte, co získáte, když jej splníte. Zajímavá práce snů, výdělečné zaměstnání ani naplňující činnost nepřijde zadarmo. Nemusíte se ani dívat na učení jako na něco negativního. Zpříjemněte si jej, snažte se na daném předmětu najít něco zajímavého, opakujte si, že vás vlastně baví!
Odstraňte rušivé elementy
Tři nepotřebná otevřená okna v prohlížeči, která neustále odvádí vaši pozornost? Okamžitě je zavřete. Nepořádek na pracovním stole? Rychle jej ukliďte. Puštěná televize? Vypněte ji. Jen tak se budete moci plně soustředit.
Zjistěte, jaký styl učení vám nejvíce vyhovuje
Každému vyhovuje něco jiného. Lépe předmět pochopíte, pokud si jej přečtete na papíře nebo látku musíte slyšet? Líbí se vám vysvětlení pomocí obrázků, či vám pomůže text přepisovat? Podle toho se zařiďte, jestli budete raději pouze pomalu číst, opakovat si slova nahlas, snažit se chápat barevné a atraktivní obrázky, či vezmete do ruky tužku a začnete přepisovat.
Nezapomínejte na přestávky a odpočinek
Nikdo se nezvládne soustředit několik hodin v kuse. Můžete být ve stresu, a také proto potřebujete občas zrelaxovat. Změřte si, jak dlouho se dokážete soustředit. Od malička jsme vedeni k soustředění se 45 minut. Dalších 10-15 minut se věnujte libovolné činnosti při které si odpočinete. A spánek je také důležitý, při něm se totiž informace z krátkodobé paměti ukládají do dlouhodobé. Pokud můžete, dejte si odpoledne mezi učením na hodinu šlofíka. Budete překvapeni, o kolik lépe se vám budou informace ukládat do mozkových závitů a povzbudí to více jak 3 šálky kávy.