Lidé by si měli hlídat svůj vlastní rozpočet. Měli by se starat o to, kolik berou a kolik utrácejí, a tyto záležitosti by měly být v rovnováze a v ideálním případě by měla být i možnost si z příjmů něco našetřit, aby měl člověk rezervu pro případ nějakých nenadálých komplikací.
Jenže mnozí z nás to někdy neuhlídají a utrácejí víc, než kolik si mohou dovolit. Případně dojde k nečekaným výdajům nebo poklesu příjmů, což finanční situaci dotyčných lidí destabilizuje a zapříčiní, že peníze začnou scházet i tehdy, kdy by určitě scházet neměly. A pak přicházejí nejednou ke slovu půjčky.
Lidé si prostě nejednou musí půjčit, aby svoji finanční situaci zvládli a vypořádali se se svými účty se ctí. Jenže to vypadá daleko snazší, než jak tomu ve skutečnosti je. Když si chce někdo nějaké peníze půjčit, nemá často žádnou jistotu, že mu někde vyjdou vstříc a požadované peníze mu poskytnou. A sice proto, že každý, kdo peníze půjčuje, chce, aby je dostal i zpátky. A tak se požadují garance, které lidé ve finanční tísni nejednou nabídnout nedokážou.
A co když tedy člověku nepůjčí dejme tomu v bance? Co když žadateli řeknou, že nesplňuje podmínky, že není bonitní, a proto mu žádné finanční prostředky nepůjčí? Pak bývá skvělou volbou hypotéka na pozemek, nabízená nebankovní společností.
U takové nebankovní hypotéky se totiž dá lehce vyhnout problémům s tím, co je v bankách vyžadováno jako naprostá samozřejmost, bez čeho se v bankách nedá obejít. Není třeba se tu bát ani toho, zda budou žadatelovy příjmy považovány za dostatečně vysoké, ani toho, jak budou zhodnoceny dejme tomu záznamy v registrech dlužníků a další možné komplikace. Tady se jednoduše dá do zástavy nemovitost, a s takovou zárukou se tu s největší pravděpodobností a za hodně výhodných podmínek uspěje.
A to, že se zde peníze získají snadno a výhodně, je u nebankovních hypoték to hlavní.