Lískový ořech Naklíčeno zná nepochybně každý. Tyto odolné a houževnaté stromy rostou divoce v lesích evropského kontinentu po staletí a jsou dokonce starší, než ořechy vlašské, které k nám doputovaly jako plodina pěstovaná ve středomořské oblasti.
Od kdy je zařadit do jídelníčku
Ořechy patří mezi potenciální alergeny, podobně jako mléko, vejce, korýši a ryby, ale to je mimo jiné způsobeno http://osobni-doprava.studentske.cz/2009/08/jeho-pomerne-znacne-empiricky-zjistene.html i civilizačním faktorem – mnohaletou konzumací výrobků z bílé mouky a rafinovaného cukru. Ořechy byly přirozenou potravou pro některá zvířata a pro člověka již v dávných dobách a někteří pediatři dokonce doporučují začít s podáváním lískových oříšků již ve věku 5 měsíců. Potvrzují to i některé výzkumy, které prokázaly snížení rozvoje alergie právě včasným zařazením těchto potravin do jídelníčku malých dětí.
Čím jsou ořechy přínosné
Zdravý tuk – někteří obézní lidé ve snaze zhubnout se při vyslovení slova „tuk“ ošívají, ale nebezpečný není ani tak tuk, jako nadbytek jednoduchých sacharidů s absencí vlákniny. Ořechy jsou sice velmi tučné, ale tuk je v této formě pro tělo přínosem a je potřebný pro vstřebávání určitých vitamínů. Tuk omezujte hlavně živočišný (tučné maso), ale kvalitní rostlinný si dopřejte. Omezujte sladkosti, kde není žádná vláknina, a které jen podporují ukládání podkožního tuku.
Minerály – bez minerálů by to nešlo a v některých potravinách, zvláště průmyslově zpracovaných, je jich nedostatek. V oříšcích naleznete zinek, vápník, hořčík, selen, železo, měď, fosfor a ještě asi dvacet dalších prvků. Proto je také zařazujeme, podobně jako mořské řasy, mezi tzv. superpotraviny.
Vitamíny – na slovo „vitamíny“ lidé hodně slyší, to je samozřejmě dobře, ale důležité je dodávat je přirozeným způsobem, nikoli v syntetických tabletách. Hrst oříšků se sušeným ovocem vám dá mnohem víc, než předražené kapsle. Najdete v nich hlavně vitamín E a většinu vitamínů B.